۰۲۱-۸۸۹۵۱۰۴۸-۹

Views: 3

چاپ جعبه بسته بندی

چاپ جعبه و بسته بندی + قیمت و نکات طراحی

جعبه کارتن بسته بندی

فروش یک محصول فقط بستگی به کیفیت و متریال استفاده شده در آن محصول ندارد. درواقع مهم‌ترین مرحله فروش یک  محصول جلب نظر مشتریان در ویترین فروشگاه‌ها و قفسه‌ها است. به‌عنوان یک فروشنده باید روی مواردی کار کنید که باعث به‌چشم‌آمدن هر چه بیشتر محصولتان شویدبه همین منظور کیفیت چاپ جعبه و طراحی بسته بندی محصول در اولویت قرار میگیردجنس جعبه بسته‌بندی، طرح استفاده شده، ابعاد و تمام عناصر استفاده شده در بسته‌بندی شما تأثیر بسزایی در فروش بیشتر محصول شما دارند.

یک محصول باکیفیت همراه با یک بسته‌بندی خوب و حرفه‌ای می‌تواند میزان فروش شما را در بازار پررقابت داخلی و خارجی امروز بالاتر ببرد. همین موضوع سبب شده تا کارخانه‌ها و تولیدکنندگان سراسر جهان تمرکز بیشتری روی طراحی و چاپ بسته‌بندی محصولاتشان داشته باشند.

علاوه بر نمای خاصی که جعبه‌ها به کالاهای نهایی می‌دهند، چاپ جعبه برای بسته‌بندی محصولات و اجناس مختلف برای حمل‌ونقل آسان‌تر آنها نیز کاربرد دارد. همچنین جعبه‌ها محصولات را در برابر عوامل محیطی، برخوردهای مکانیکی و ضربه‌ها نیز محافظت می‌کند.

چاپ جعبه بسته بندی

کارایی بسته‌بندی

بسته‌بندی سه کار اصلی را انجام می‌دهد:

۱٫ مراقبت از محصول

امروزه فاصله بین مصرف‌کننده و تولیدکننده کالا محدود به داخل کشور نیست و حتی در بازارهای بین المللی  است و بسیاری از معاملات، در فضای جهانی انجام می‌شود. مثلاً تولیدکننده موز در قاره افریقا، تاجر یا فروشنده آن در دبی و خریدار یا مصرف‌کننده آن در ایران است. حفاظت کالا از محل تولید و تحویل صحیح‌وسالم با حفظ خواص آن به مشتری ضروری‌ترین وظیفه‌ای است که از جعبه بسته بندی انتظار می‌رود. رعایت استانداردهای بسته‌بندی تا حدود زیادی از ضایعات تولیدات در حمل‌ونقل می‌کاهد.

۲٫ ایجاد ارزش‌افزوده برای محصول

بسته‌بندی مناسب و باکیفیت برای محصول، ایجاد ارزش‌افزوده می‌کند. تجربه‌های بسیار زیادی در این باره وجود دارد. برای مثال سال هاست که کشور هایی از جمله ترکیه و دبی محصولاتی همچون خرما، عسل، چای، میگو و عسل را از تولید کنندگان ایرانی به صورت فله ای خریداری و با عرضه آنها در بسته‌بندی‌های مناسب به بازارهای جهانی به ارزش‌افزوده‌ای حدود ۲ تا ۳ برابر ارزش واقعی کالا دست می‌یابند.

از نظر کارشناسان بازاریابی و فروش،با گسترش فرهنگ بسته بندی و اندیشه حاکم بر ذهن تولید کنندگان و صادر کنندگان میتوان با هزینه کمتر، سود بیشتری را به ارمغان آورد.

۳٫ تبلیغ رایگان برای محصول

بسته‌بندی علمی، مطابق با اصول تبلیغات، اطلاع‌رسانی و فروش است. کارشناسان با تأکید بر نقش غیرقابل‌انکار تبلیغ رایگان برای محصول در صنایع بسته‌بندی، توصیه‌های دیگری نیز دارند. چند مورد از این توصیه‌ها عبارت‌اند از: استفاده از تصویر محصول بر روی بسته‌بندی و همچنین نصب برچسب مشخصات کالا، وزن کل و خالص، تاریخ تولید، حداکثر طول زمان نگهداری، آدرس تولیدکننده یا پخش‌کننده محصول و … .

چاپ جعبه بسته بندی

ویژگی های جعبه یا بسته بندی خوب

بسته‌بندی خوب باید از ویژگی‌های زیر برخوردار باشد:

۱٫ حفظ خواص کالا

یک جعبه یا بسته‌بندی خوب باید بتواند شکل کالا و خواص آن را به خوبی حفظ کند. به همین دلیل برای بسته‌بندی هر کالایی دستورالعمل‌ها و نکات خاصی با رعایت حداقل موازین، تهیه میشود که در روند تولید آن کالا تعریف می‌شود. در این دستورالعمل، شاخصه‌هایی مانند نقشه‌های اجرایی، مواد مصرفی و مسیر حمل‌ونقل کالا (دریایی، زمینی، هوایی) به‌وضوح روشن می‌گردد.

۲٫ هویت کالا را مشخص کند

یک جعبه یا بسته‌بندی خوب باید دارای اطلاعات کاملی باشد که هویت و محتوای درون خود را برای مشتری بیان کند.

۳٫ برای مشتری جذاب باشد

یک جعبه بسته بندی خوب باید برای مشتری جذاب باشد، توجه مشتری ها را میان دیگر کالاها به خود جلب کند تا تمایل خرید را در او ایجاد نماید و در نهایت موجب رضایت و اعتماد وی برای خرید گردد.

چاپ جعبه بسته بندی

انواع جعبه بسته بندی

۱٫ جعبه مقوایی

جعبه مقوایی از رایج‌ترین روش‌های بسته‌بندی‌ها است که برای هر محصولی قابل‌استفاده است. جعبه‌های مقوایی به دلیل مقاومت کم در برابر رطوبت، برای محصولات وابسته به مواد غذایی یا یخ‌زده استفاده نمی‌شوند. وزن آنها سبک و قیمت مقرون‌به‌صرفه‌ای دارند. انواع مختلفی از جعبه‌های مقوایی برای بسته‌بندی وجود دارد که در صنایع تولید مواد آرایشی، پوشاک، داروها، کالاهای دیجیتال و… به کار می‌روند.

۲٫ جعبه‌های پلاستیکی

جعبه‌های پلاستیکی دارای دوام و استحکام بیشتری نسبت به جعبه‌های مقوایی هستند. نکته جالب این است که این جعبه‌ها قابل‌بازیافت هستند. جعبه‌های پلاستیکی برای حفظ کیفیت مواد غذایی و ازبین‌بردن آلودگی‌ها بسیار مناسب هستند.

۳٫ جعبه های راه راه

جعبه‌های راه‌راه از سه‌لایه آستر داخل، لایه بیرونی و یک‌لایه موج‌دار تشکیل شده‌اند. معمولاً برای بسته‌بندی محصولاتی مانند کفش و یا جعبه‌های تحویل پیتزا از  این نوع جعبه‌ها استفاده می‌شود. جعبه‌های راه‌راه یا کرافت باکس، بر اساس میزان استحکام و دوام جعبه، دارای انواع مختلفی مثل دوطرفه (دوجداره)، یک‌طرفه، دیوار دوقلو و دیوار سه‌تایی هستند.

۴٫ جعبه‌های سفت و سخت

برای کالاهای دیجیتال و محصولات لوکس اصولاً از جعبه‌های سفت‌وسخت استفاده می‌کنند. مقواهای این جعبه‌ها بسیار چگالیده شده اند و ضخامت آنها ۴ برابر مقواهای مورداستفاده در جعبه‌های مقوایی ساده می باشد. این نوع جعبه‌ها در دسته گران‌ترین سبک‌های جعبه‌های بسته‌بندی قرار دارند.

۵٫ جعبه‌های لمینتی

از لحاظ ظاهری جعبه‌های لمینتی نسبت به سایر جعبه‌ها، زیباتر و جذاب‌تر هستند. کیفیت بالای این جعبه‌ها  چاپی که روی آنها انجام می‌شود باعث بهترشدن ظاهر آنها نسبت به دیگر جعبه‌ها است که به همین دلیل بسیاری از تولیدکنندگان ترجیح می‌دهند محصولات خود را با جعبه‌های لمینت عرضه کنند. درواقع لمینت می‌تواند مقوای خشک و مات را تبدیل به یک صفحه شفاف و براق کند و مانند یک محافظ لوکس عمل می‌کند. از این جعبه‌ها برای بسته‌بندی انواع محصول از جمله لوازم برقی و دیجیتال، خرما و غیره استفاده می‌شود.

۶٫ جعبه‌های دایکتی

جعبه‌های دایکتی طرح خاصی ندارند و برای تهیه آنها از قالب خاصی استفاده می‌شود. این جعبه‌ها باتوجه‌به ابعاد و مدل بسته‌بندی تولید می‌شوند و شکل و ظاهر جذابی ندارند. علت نام‌گذاری جعبه و کارتن‌های دایکتی این است که برش آنها با دستگاه‌های دایکتی مانند دایکت پینگ‌پنگی، فکی و روتاری انجام می‌شود. از این کارتون‌ها بیشتر در حمل‌ونقل، اسباب‌کشی، کارتن پستی، کارتن مادر، بسته‌بندی لوازم‌خانگی، لبنیات و بسته‌بندی میوه‌ها استفاده می‌شود.

چاپ جعبه بسته بندی

نکاتی که قبل از شروع طراحی جعبه باید بدانیم!

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگ

قبل از شروع طراحی یک جعبه، شما باید یک کار تحقیقاتی دقیق روی مشتریان هدفتان انجام دهید. تعدادی سؤال کلیدی مطرح کنید و پاسخ‌های روشن و دقیق برای آنها پیدا کنید تا بتوانید با اطلاعات جدید به‌دست‌آمده جعبه تأثیرگذارتری طراحی کنید.

برای مثال شما باید بدانید:

برای چه نوع محصولی جعبه می‌خواهید؟ پوشاک؟ خوراکی؟ اکسسوری و یا…

مشتریان هدف شما معمولاً دارای چه جنسیتی هستند و در چه رده سنی قرار می‌گیرند؟ دسته خاصی از افراد از جمله فروشگاه داران، پزشکان، مهندسان هستند یا مورداستفاده عموم مردم قرار می‌گیرد؟ 

محصول شما یک محصول لوکس است و اکثر مشتریانتان از اقشار پر درآمد هستند یا کم‌درآمد؟ و یا هر دو؟

محصول شما فقط داخل کشور به فروش می‌رسد یا یک محصول صادراتی است؟

میزان و تعداد تولید سالیانه محصول شما چقدر است؟

چه اطلاعاتی از محصول شما برای مشتریان اهمیت دارد؟

محصول شما چه مشکلی حل می‌کند و مشتریان شما چرا به محصول شما نیاز دارند؟

بیشتر زیبایی و المان‌ها و اشکال خاص برای مشتریان شما اهمیت دارند و جذاب‌ترند یا اطلاعات متقاعدکننده؟

قیمت نهایی محصول شما چقدر است و تا چه سقف هزینه‌ای برای بسته‌بندی آن صرف در نظر گرفته شده؟

ی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

چاپ جعبه بسته بندی

بهترین نرم افزار ها برای طرای جعبه

نرم‌افزارهای متعددی برای طراحی جعبه وجود دارند که شما قبل از طراحی باید بهترین آنها را برای خودتان انتخاب کنید. 

اکثر طراحان بسته‌بندی، فایل‌های دوبعدی کارهای خود را با فرمت نرم‌افزارهای طراحی به چاپخانه ارسال می‌کنند. ساخت قالب و خط تیغ  با استفاده از ابزار خط و شکل‌ها در برنامه‌های برداری مثل Adobe Illustrator ایلستریتور یا کرل به‌راحتی امکان‌پذیر است.

برای طراحی  و چاپ جعبه بسته‌بندی به‌صورت سه‌بعدی باید از نرم‌افزارهای دیگری استفاده کنید چرا که بیشتر نرم‌افزارهای برداری برای تولید تصاویر دوبعدی ساخته شده‌اند. بااین‌حال شما می‌توانید پلاگین‌ها و برنامه‌های مختلفی برای کمک در این بخش پیدا کنید. Esko پلاگین نرم‌افزاری برای Adobe Illustrator که به شما اجازه طراحی خط تیغ در یک فرمت سه‌بعدی را می‌دهد. همچنین شما می‌توانید بسته‌بندی را بچرخانید و از زوایای دیگر طرحتان را مشاهده کنید.

نرم‌افزار دیگری به اسم Cinema 4D نیز از نرم‌افزارهای محبوب طراحان است که طرح‌های دوبعدی شما را به قالب‌های سه‌بعدی تبدیل می‌کند.

طراحی جعبه بسته بندی

از آنجایی که بیشتر جعبه هایی که طراحی میشوند برای بسته بندی محصولات و کالاهای مصرفی مورد استفاده قرار میگیرند، نیاز است که باز و بسته شدن جعبه با پیچیدگی همراه نباشد و فرد مصرف کننده را سردرگم نکند. همچنین باید به به سادگی حمل و نگهداری شوند. استحکام و ایستایی نیز از مزیت هایی هستند که در زمان طراحی باید مورد توجه قرار بگیرند.

برای طراحی جعبه یک محصول ابتدا باید اندازه محصولی که قرار است داخل جعبه باشد به طور  صحیح گرفته شود تا بعد از چاپ مشکلی پیش نیاید.

در نظر داشته باشید که طراحی جعبه بسیار پیچیده تر از پاکت یا سربرگ است و ناآگاه بودن طراح ممکن است خسارت های جبران ناپذیری را به سفارش دهنده وارد کند و جعبه طوری باشد که اندازه های آن درست تنظیم نباشد و باز و بسته شدنش دچار مشکل باشد. حین طراحی باید نمای روی جعبه، طول و عرض دقیق و محل تاخوردگی ها و چسب و نقشه طرح تیغه دقیق مشخص شده باشد.

گرافیست باید در محل ضرب قالب جعبه مانند تیغ و خط تا و پانچ به اندازه ۳ میلیمتر امکان خطا را در نظر بگیرد. اطلاعات و نوشته های روی جعبه نیز باید حداقل به اندازه ۱۰ میلیمتر از لبه فاصله داشته باشند.

در تهیه قالب طراحی قالب برای چاپ جعبه بهتر است از فونت های  ریز برای نوشته ها روی رنگ های در هم و تپلیت نباشد تا خوانایی برای مصرف کنندگان سخت نباشد.

در صورتی که از تمپلیت رنگی در طراحی استفاده شود، امکان ایجاد سفیدی در محل تا خوردگی وجود دارد.

پیش از چاپ جعبه باید اطلاعات روی جعبه یک بار دیگر بررسی و از لحاظ نوع فونت، اندازه و اشتباه های تایپی و املایی اطمینان حاصل شود.  

همچنین شما میتوانید برای طراحی جعبه خود با ما در تماس باشید. ما بیش از ۱۰۰۰ جعبه در چاپنو طراحی و تولید کردیم که میتوانند به ایده پردازی و طراحی خلاقانه شما کمک بیشتری کنند.

چاپ جعبه بسته بندی
چاپ جعبه بسته بندی

جعبه با بسته بندی و نکات جذب بیشتر مشتری

اولین چیزی که نیاز دارید در طراحی و چاپ جعبه به آن توجه کنید، این است که برند و لوگوی محصول خودتان را مشخص و شفاف سازید. برای اینکار میتوانید با نمایش لوگو، نام محصول و توضیحات مختصر و کوتاه از محصول جلوی بسته بندی مشتری را با مارک و خود محصول آشنا کنید. این کار مهمترین بخش طراحی بسته بندی محصول است. اگر محصول شما در نگاه اول برای مشتری جذابیت نداشته باشد، محصول دیگری را جایگزین میکند.

طرح جعبه شما باید مخصوص مشتری هدف شما باشد و بی ربط به محصول و صرفا جذاب نباشد. درضمن طرح باید خاص شما باشد (کپی محصول دیگر نباشد) تا شما را در بازار هدف بی اعتبار نکند.

صحبت با مشتریان برای انتخاب و بررسی بهتر بازارهای هدف در بسته بندی و طراحی جعبه برای دریافت گرافیک و رنگ هایی که احساس مناسب به مشتری بدهد ضروری است. شما باید جعبه خود را از دید احساسی طراحی کنید. این طراحی احساسی می تواند در قالب های متفاوت از جمله هدف  قرار دادن آرزو، شادی، جاذبه های فیزیکی و نوستالژی باشد. احساسات را اولویت طراحی خود قرار دهید تا متوجه شوید که مصرف کنندگان به طور طبیعی متصل به محصول شما میشوند.

هنگامی که خط تیغ را ایجاد و جعبه یا بسته بندی را با گرافیک، رنگ و تایپوگرافی طراحی کردید باید مطمعن شوید که فضای مورد نیاز برای چند مورد مهم فراهم کردید. 

ابتدا یک فضای خالی که پر از فضای طراحی است و هیچ متن و گرافیک خاصی ندارد در یک سمت طراحی خود قرار دهید. بسیاری از فروشندگان بخشی از طراحی و فروش خود را با چسباندن لیبل و اتیکت انجام میدهند و شما با قرار دادن این فضای خالی از قرار گرفتن نوشته ها و مطالب مهم خود زیر لیبل و اتیکت جلوگیری میکنید. 

تمام علائم و نمادهای بین المللی از قبیل بازیافت، ایزوهای کارخانه، سیب بهداشت  سایر آنها حتما باید روی جعبه بسته بندی باشند. تمام این علائم باید کاملاٌ خوانا و قابل مشاهده باشند ولی میتوان آنها را به صورت تک رنگ مشکی چاپ کرد یا آنها را در مقیاس کوچکتر قرار داد تا فضای زیادی را در طراحی اشغال نکنند.

امروزه تفکر قدیمی که جعبه و بسته بندی را یک چیز دور ریختنی میدانستند منسوخ شده و در رویارویی با تغییرات بزرگ روابط تجاری در بسیاری از موارد به بسته بندی بیشتر از محتوای درونش اهمیت می دهند.

چاپ جعبه و بسته بندی شیک و جذاب، فانتری، خلاقانه و خاص یعنی ماندگاری در ذهن مصرف کننده و کاری فراتر از محافظت از محصول انجام میدهد.

 

چاپ جعبه بسته بندی
۴ ۱ رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
۰ نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

آنچه در این مقاله میخوانیم